مرکز دانلود, مقالات علمی آموزشی

دودکش و ایمنی های مرتبط با آن

قبل از آنکه شما با کاربرد دودکش دوجداره آشنا شوید بهتر است بدانید دودکش چیست؟

دودکش ها به عنوان اجزای جدایی ناپذیر سیستم های گرمایشی گاز سوز از اهمیت بسزایی نیز برخوردار هستند و نحوه نصب ایمن آن ها در عین حال که ساده به نظر می رسد؛از موارد مهمی است که در مقررات ملی ساختمان مبحث چهاردهم بخشی را به خود اختصاص داده است. قبل از اینکه به مبحث دودکش بپردازیم باید به قسمت 14-3-4-3 از مقررات ملی ساختمان اشاره کنیم که به محل نصب دستگاه های تاسیسات مکانیکی اشاره دارد ؛ دستگاه های با سوخت مایع یا گاز نباید در فضاهای زیر نصب شوند و یا هوای احتراق را از این فضاها بگیرند:
-اتاق خواب
-حمام
-توالت
-انباری
ضمنا دودکش باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که برای انتقال گازهای حاصل از احتراق به هوای خارج از ساختمان ، جریان با روش طبیعی یا مکانیکی ، به راحتی در دودکش ایجاد شود.

که این مهم ارتباط مستقیم با این توضیح دارد که : دودکش باید برای نوع دستگاه یا دستگاه هایی که به آن متصل می شود ، طراحی گردد.

دودکش وسیله ای است که دود حاصل از گاز مصرفی پکیج ها را به بیرون از ساختمان هدایت می کند که دارای دو نوع تک جداره و دو جداره می باشد. تمام دودکش هایی که تا به حال بر روی آبگرمکن و بخاری ها دیده اید از نوع دودکش تک جداره می باشد. اینک دودکش های دوجداره کاملا متفاوت از دودکش های تک جداره می باشد. دودکش های دوجداره هم انتقال هوا از بیرون از ساختمان به داخل را انجام می دهند و هم خارج کردن دود حاصل از گاز مصرفی پکیج را به بیرون انتقال می دهد.
دودکش دوجداره آلومینیومی کاموس به صورت یک مجموعه استاندارد و با سایز مشخص برای نصب با پکیج شوفاژدیواری محفظه احتراق بسته به کار می رود. در مدل های محفظه احتراق بسته، عمل تخلیه دود و مکش هوا از طریق این نوع دودکش صورت می پذیرد؛ به این صورت که از طریق فن پکیج شوفاژ و به کمک دودکش دوجداره، هوای لازم برای احتراق از فضای آزاد به دستگاه می رسد و گازهای ناشی از احتراق به فضای آزاد هدایت می شود.وجود کلاهک دودکش در انتهای لوله، جهت جلوگیری از ورود محصولات احتراق به داخل ساختمان الزامی است.استفاده از دودکش های دو جداره برای پکیج شوفاژ دیواری نسبت به دیگر انواع دودکش، توصیه می گردد. دودکش دو جداره به گونه ای طراحی شده است که مسیر خروج محصولات احتراق از دستگاه، کاملا از کنار مسیر ورود هوای تازه به دستگاه عبور می کند.
مزایا :
دودکش دوجداره با دیواره داخلی آلومینیومی و دیواره خارجی از گالوانیزه به عنوان انتخابی ایده آل برای اجزای سیستم تخلیه به کار می رود, دوجداره بودن دودکش محصولات احتراق داخل آن را داغ نگه می دارد، در حالی که دیواره خارجی خنک است, از آنجا که آلومینیوم جرم پایین و ضریب هدایت حرارتی بالایی دارد، دیواره داخلی به سرعت گرم شده و سطحی گرم را برای محصولات احتراق در دودکش فراهم می کند. دیواره داخلی آلومینیومی، در برابر خوردگی احتمالی ناشی از تقطیر مقاوم بوده و سیستمی ایمن و با عمر طولانی را ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید